pergamen

Hodnocení

 ,


Účinný styl?

Hodnocení nám pomáhá ze sebe vyždímat co nejvíce. Používáme ho ve svých očích sami k sobě nebo chceme, abychom byli dobře ohodnoceni lidmi námi blízkými. Je to dobrý styl, jak to "někam dotáhnout". Sice nám způsobuje občas úzkost nebo trému, ale překonání těchto a podobných stavů, je excelentní pocit. Posiluje nám to psychiku a získáváme zkušenosti sami k sobě, což je k nezaplacení.

Tvrdá autorita vs výsledek

Hodnocení je na několik způsobů používáno i autoritami (rodiče, trenéři, učitelé,…). Bohužel ne vždy efektivně. Někdy zapomínají, že tři stupně vítězů není vše. I přes tyto někdy nepříjemné zkušenosti si my „soutěžící“ uvědomujeme, že překonáváním sami sebe skrz vybraný způsob (převážně je to sport) se vypracováváme do lepšího způsobu svého života. Poznáváme naše vlastní možnosti, což nám nikdy nikdo nemůže nabídnout. Prožíváme tím svoje niterní emoce, které dokáží nám dát pocit života.

Chyba v přehnané podpoře

Extrémně tleskat za to, že dítě udělá kotoul vpřed, je nepraktické a to velice. Je to spíš katastrofa a to hlavně pro to dotyčné mrně. Jak potom může v životě něco pořádně zažít, když bude za vše hodně chváleno a tím pořádně nezažije výzvy včetně jejich překonání. Zhroutí se při každém tlaku na něj (spadne do frustrace, agrese, hněvu nebo slz). Výzva je o překonávání komplikací a tzn. že prďola zažije první a tím skončí. 

Má to vliv až do jeho smrti, což znamená celý život. Jako dospělý člověk bude očekávat pochvaly a to určité intenzity. Nedostane-li adekvátní silné uznání, buď bude dělat v životě minimum a to s pořádným remcáním nebo bude z každého úkonu pěkně vyšťavený a rozladěný, což zase nemá absolutně dobrý vliv na okolí - on bude očekávat pochválení a ostatní nebudou mít v úmyslu ho chválit za něco, co je běžné nebo co oni dělají zcela bez pochvaly a je bráno za samozřejmost. Tím vznikají velké neshody.  

Proč je hodnocení dobré?

Dostaneme-li už od malička vysvětleno jakým způsobem pracovat s hodnocením i se soutěživostí, budeme mít zdravou trému a motýlky v břiše. Budeme chtít dostat ze sebe to nejlepší kvůli sobě a to bez zbytečného stresu.

Možnosti

Buď a nebo. Buď se budeme zdráhat zapojit své veškeré síly, překonat dosavadní hranici svých sil a nebo poznáme spojení se svou vnitřní silou, jenž nám dokáže poskytnout pocit jedinečnosti i hloubky života. Překonávání vede k rozhýbávání celého našeho života, dává sílu v náročných chvílích, podporuje naše schopnosti si poradit,...

Překonávat své hranice nám dává poznávat nové a pro nás doposud nepoznané. Málokdy nám nabízí jiná příležitost takovou možnost individuálního zážitku.

Mimo jiné:

Pořadí výkonnosti - tzn. zařazení našeho výkonu do tabulek stvořených průměrem výkonů určitého počtu ostatních lidí. Co je na tom dobrého? Zlepšení výkonnosti, touha se dostat co nejvýše. Proč? Člověk sám dokáže vylepšit svoje schopnosti a fyzičku výborně. Ale když může překonávat hranice ostatních, nutí ho to ještě být lepším než on sám by se původně spokojil. Není to o pokoření druhého, je to uznání jeho výkonu tím, že nám to dává dost zabrat, když se chceme dostat na jeho úroveň.

 

 


Podobné články

Vztek [Mysl]

... je nesouhlas.   Vztekáme se (ať vnitřně nebo fyzicky) v okamžiku, kdy chceme danou věc řešit

Bylinné lektvary a masti [Tělo]

Z bylin si můžete dělat lektvary louhováním v alkoholu louhováním v horké vodě - čaj louhováním v oleji, sádle Ať si říká kdo chce co chce, je

Bojovky [Život]

Standartní název: Výzvy. My, jenž nejsme žádní sralbotci, máme raději vyšší ligu výzev: Bojovky. Dostáváme z výzev víc


DARNES
pergamen