pergamen

Hodnocení


Hodnocení

Účinný styl?

Už od malička jsme tlačení skrz hodnocení ze sebe vyždímat co nejvíce. Někoho to baví, někoho ne. Zapomněli nám k tomu totiž dodat návod, jak se s tím vypořádávat. Soutěživost je dobrý styl, jak to "někam dotáhnout". Sice nám způsobuje občas úzkost nebo trému, ale překonání těchto a podobných stavů, je excelentní pocit. Posiluje nám to psychiku a získáváme zkušenosti sami k sobě, což je k nezaplacení.

Autorita vs výsledek

Bohužel některé autority (rodiče, trenéři, učitelé,...) si neuvědomují, že se společnost skládá víc jak ze tří, kteří stojí na stupni vítězů. Pokud tedy "soutěžící" nemají dispozice se postavit mezi vítěze, tak získají ne moc praktický postoj ke svým výsledkům. I přes to všechno některé děti, někteří dospělí rádi se pohybují a překonávají skrz vybraný způsob (většinou je to sport) své vlastní osobní překážky a tím se vypracovávají do svého lepšího života. Není jich však mnoho.

Chyba v přehnané podpoře

Na vysvětlenou: dělat pravý opak a extrémně tleskat za to, že dítě udělá kotoul vpřed, je nepraktické a to velice. Je to spíš katastrofa a to hlavně pro to dotyčné mrně. Jak potom může v životě něco pořádně zažít, když bude za vše hodně chváleno a tím pořádně nezažije výzvy včetně jejich překonání. Zhroutí se při každém tlaku na něj. Výzva je o překonávání komplikací a tzn. že prďola zažije první a tím skončí. 

Má to vliv až do jeho smrti, což znamená celý život. I jako dospělý člověk bude očekávat pochvaly a to určité intenzity. Nedostane-li adekvátní silné uznání, buď bude dělat v životě minimum a to s pořádným remcáním nebo bude z každého úkonu pěkně vyšťavený a rozladěný, což zase nemá absolutně dobrý vliv na okolí - on bude očekávat pochválení a ostatní nebudou mít v úmyslu ho chválit za něco, co je běžné nebo co oni dělají zcela bez pochvaly a je bráno za samozřejmost. Tím vznikají velké neshody.  

Proč je hodnocení dobré?

Dostane-li už od malička člověk vysvětleno jakým způsobem pracovat s hodnocením i se soutěživostí, bude mít zdravou trému a motýlky v břiše. Bude chtít dostat ze sebe to nejlepší kvůli sobě a to bez zbytečného stresu.

Jak to tedy je?

Co to vůbec hodnocení je? Pořadí výkonnosti - zařazení vašeho výkonu do tabulek stvořených průměrem výkonů určitého počtu ostatních lidí. Co je na tom dobrého? Zlepšení vaší výkonnosti, touha se dostat co nejvýše. Proč? Člověk sám dokáže vylepšit svoje schopnosti a fyzičku výborně. Ale když může překonávat hranice ostatních, nutí ho to ještě být lepším než on sám by se původně spokojil. Není to o pokoření druhého, je to uznání jeho výkonu tím, že vám to dává dost zabrat, když se chcete dostat na jeho úroveň. 

Možnosti

Buď a nebo. Buď se budete zdráhat zapojit své veškeré síly, překonat dosavadní hranici svých sil a nebo budete brát hodnocení své výkonnosti pouze jako informační věc. Nejde totiž o život, jde pouze o stanovení své hranice, kterou je dobré vědět. Překonávání vede k rozhýbávání celého vašeho života, dává sílu v náročných chvílích, podporuje vaše schopnosti si poradit,...

Když dojde k překonání dosavadní hranice, způsobuje to uvnitř člověka výborný pocit, málokdy je možnost zažít ho při jiných příležitostech.

Nemyslete si, že ostatní budou přistupovat ke všemu jako vy. Ani náhodou. Bude spoustu reakcí, ale vás zajímá jenom ta vaše. Proč? Protože oni mají buď strach nebo chtějí se vyhecovat k lepšímu výkonu přes vás. Takže vás reakce opravdu nezajímají.

Kdy zjistíte svou definitivní hranici?

Přestanete mít vnitřní motor a motýlky v břiše, stane se to vašim automatem bez prožitků. Nebudete mít už chuť posouvat hranice. Začnete se zajímat o jiné věci, zaujmou vás a začnou lákat.


Publikovano
Poslední změna: Čtvrtek 24. leden 2019

drop
pergamen